Terminy spotkań na platformie zoom: 17, 20, 24, 27 stycznia 2022
Termin nadsyłania zgłoszeń: 8 stycznia 2022
PRACOWNIA
Euripides Laskaridis zaprasza artystów sztuk wizualnych i performatywnych do wspólnej eksploracji twórczości typu DIY za pośrednictwem mikrofonów i kamer naszych komputerów.
W tych wirtualnych warsztatach uznany, wszechstronny i ekscentryczny grecki performer i twórca przyjrzy się metodom kreatywnym z dala od sceny. W ramach jego ustawicznych poszukiwań artystycznych skupionych na performansach z wykorzystaniem przestrzeni i obiektów zaprasza artystów z najróżniejszych dyscyplin do wspólnego badania niezgłębionego jeszcze terytorium, które można nazwać: Screen Do It Yourself - Domowe performanse z obiektami.
Architektki i architekci, projektantki i projektanci, artystki i artyści performatywni i wizualni z zamiłowaniem do twórczości DIY otrzymają zadanie swobodnego zbadania poetyckiego i transformacyjnego potencjału, który może tkwić w nawet najbardziej pospolitych przedmiotach, jakie otaczają nas na co dzień.
Uczestnicy zostaną poproszeni o otwarcie szuflad, szafek i kredensów; zaproszeni do zabawy ze wszystkim, co mogą znaleźć w zasięgu ręki, wykorzystując oświetlenie i wszelkie gadżety emitujące dźwięk, a znajdujące się w ich domach, pracowniach czy studiach.
Choć w tym przypadku wszyscy dysponują taką samą wiedzą, w wirtualnej przestrzeni eksperymentów i swobodnego zaufania z dala od oczu obserwatorów grupa będzie miała za zadanie spojrzeć na przedmioty najlepiej znane nam z codziennego życia przez pryzmat ekscentrycznej i niekonwencjonalnej wyobraźni.
INFORMACJE DODATOWE
Zgłoszenia przyjmujemy do 8 stycznia 2022 roku.
Do nadsyłania zgłoszeń zapraszamy każdą osobę z zamiłowaniem do twórczości DIY, związaną z dowolną dziedziną, np. architekturą, projektowaniem, sztukami wizualnymi czy performatywnymi. Studentki i studenci również będą mile widziani. Do udziału w warsztatach wybrana zostanie 12-osobowa grupa, nie będzie obserwatorów. Uczestnicy muszą posiadać laptop obsługujący platformę Zoom, a kamera musi pozostać włączona przez czas trwania sesji warsztatowej, żeby umożliwić aktywne uczestnictwo w procesie.
Bardzo ważna jest gotowość do zabawy i eksperymentowania z osobistymi przedmiotami i artefaktami z naszego najbliższego otoczenia.
Wszystkie osoby aplikujące poinformujemy o wynikach naboru do 13 stycznia.
Terminy spotkań: 17, 20, 24, 27 stycznia 2022
Godziny: 13:00-16:00
Miejsce: platforma ZOOM
Spotkania będą prowadzone w języku angielskim.
Sesje mogą być rejestrowane i zakończyć się publiczną prezentacją wybranych fragmentów nagrań.
ORGANIZATORZY:
STUDIO teatrgaleria:
Anna Lewanowicz - Inicjacja i szefowa projektu,
Szymon Adamczak
www.teatrstudio.pl
Onassis Stegi (Ateny):
Christina Liata
www.onassis.org
PARTNERZY:
DIDASKALIA
EURIPIDES LASKARIDIS
Ten grecki reżyser i performer wykorzystuje pojęcia kpiny i transformacji, by przyjrzeć się się wytrwałości rodzaju ludzkiego w obliczu nieznanego.
Jego prace naznaczone są poczuciem opanowanego chaosu: stanowią głęboki i szczegółowy wgląd w to, kim jesteśmy, uzyskiwany poprzez wierność konkretom możliwie osobistego spojrzenia. Niekonwencjonalne i nielinearne, bawią się możliwościami tego, co znajduje się wszędzie dookoła – przełamując, wypaczając, reformując i kombinując z pospolitymi materiałami oraz odpadami codziennego życia, by stworzyć coś niespodziewanego.
Ciało jest medium, które nadaje życie przestrzeniom Eurypidesa. Akcja zawsze rozwija się i toczy wokół postaci, które są przejmująco prawdziwe i drobiazgowo przedstawione, choć bezwstydnie wyobrażone. Za ich pośrednictwem otwierają się nowe obszary, które – dzięki niespodziewanym zwrotom – są zarazem przezabawne i chwytające za serce, groteskowe i wstrząsające, przerażające i absurdalne.
Studiował aktorstwo w Atenach w Karolos Koun Art Theatre i reżyserię w nowojorskim Brooklyn College na stypendium Fundacji Onassis. Występuje od 1995 roku i współpracował z takimi reżyserami jak Dimitris Papaioannou i Robert Wilson. W 2000 roku zaczął reżyserować własne dzieła – zarówno sceniczne, jak i później nagradzane filmy krótkometrażowe. W 2009 roku Eurypides założył firmę OSMOSIS i zaczął prezentować prace konkretnie związane z miejscem wystawiania na Festiwalu Ateńskim, w Greckim Teatrze Narodowym i innych miejscach w Grecji. W 2013 roku OSMOSIS zaczęło prowadzić warsztaty i projekty społeczne.
Jego prace prezentowano na licznych festiwalach i w instytucjach, m.in. Aerowaves 2015, Lyon Biennale de la Danse, Palais de Tokyo w Paryżu, Barbican Pit w Londynie, czy Festival TransAmériques (FTA) Montreal.
W 2016 roku Eurypides otrzymał inauguracyjne Stypendium Piny Bausch i spędził trzy miesiące pracując u boku reżysera i choreografa Lemiego Ponifasio, a w 2017 roku niemiecki magazyn „tanz” umieścił go na liście Hoffnungsträger (obiecujących talentów).
https://euripides.info/